טיפים לבחירת נכס

בשעה טובה החלטתם לפתוח חנות. לפני שתפתחו את הדלתות ותקבלו את ראשוני הלקוחות, אתם עומדים לעבור תהליך ארוך ויסודי. זה אולי נשמע מאיים, אבל אם תעבדו נכון, לפי כמה כללים בסיסיים, תוכלו לעשות את זה. אחד הדברים החשובים ביותר, כמובן, הוא למצוא את הנכס המתאים שיספק לכם תנועה גדולה של לקוחות ויתאים לצרכי העסק שלכם.

כדי להגדיל את סיכויי הצלחתכם במשימה הזו, יש לבחון כמה דברים. ריכזנו עבורכם שש עצות חשובות שיעזרו לכם למצוא את המקום הנכון.

1. יש לחשוב טוב מי קהל היעד: באיזה גילאים יהיו הלקוחות שלכם, איזה מוצרים הם עשויים לחפש, מה הסגנון המתאים להם? בשכונה עם הרבה משפחות יהיה הגיוני לפתוח עסק כמו, למשל, חנות למוצרי תינוקות; בשכונה צעירה ותוססת מומלץ יותר לפתוח עסק כמו חנות בגדים.

בנוסף, קחו בחשבון את הרכב העסקים הקיים מסביב לנכס שאתם בודקים. אם בכוונתכם לפתוח מספרה ובהמשך הרחוב כבר יש 2-3 מספרות עם בסיס לקוחות רחב, עדיף להמשיך ולחפש נכס במיקום אחר. תחרות היא טובה, אבל מצב כזה יציב אתכם בעמדת נחיתות.

2. יש לחפש מיקום עם תנועת עוברים ושבים רבה וחשיפה גבוהה. הרבה אנשים חולמים על פינה שקטה שאנשים מגיעים אליה במיוחד ממרחק, אבל ברוב המקרים זה לא יעבוד. כדי להתחיל ברגל ימין בלי להוציא הון תועפות על שיווק ויח"צ, צריך פשוט לבחור את המקום הנכון - כזה שבו כמות גדולה של לקוחות פוטנציאליים תחלוף על פני חזית החנות שלכם. לאט-לאט, הם גם יתחילו להיכנס, ומהנקודה הזו הכל כבר תלוי במוצר והשירות שלכם.

3. תתפסו פינה. תמיד עדיף לנסות ולבחור חנות פינתית או עם חזית רחבה, מה שמגדיל את הניראות והחשיפה של העסק שלכם. הציבו ויטרינה מושכת באיזור הומה על פינת רחובות, והרווחתם אלפי זוגות עיניים סקרניות מדי יום.

4. אל תיפלו למלכודת של להתחיל מיד עם חנות גדולה. ככל שהחנות יותר גדולה, כך גדלים גם התשלומים והלחץ להצליח בחודשים הראשונים. תמיד עדיף לעשות את הצעדים הראשונים עם חנות קצת יותר קטנה, עם עלויות ראשוניות יותר נמוכות, לעבוד חזק ורק אז להתרחב לחנות יותר גדולה - מאשר לא להיות מסוגלים לעמוד בתשלומים וליפול.

5. אתם צריכים שטח אחסון? תחשבו על זה מראש כשאתם בוחרים נכס. אם התשובה היא כן, חפשו מלכתחילה חנות עם שתי קומות, כי השכירות על מרתף או גלריה נמוכה בכ-50 אחוזים משכירות על חללים רגילים. כך תוכלו להוזיל את העלויות עבור המחסן שלכם.

6. כפי שאתם בוודאי יודעים, במדינת ישראל קשה לדעת מה יקרה מחר בבוקר, ועל אחת כמה לכמה כשמדובר על תקופה ממושכת. לכן, הקפידו לחתום על חוזה עם אופציות יציאה, אבל גם לא לתקופה קצרה מדי. בכל זאת, לוקח זמן ליצור לעצמכם שם ומוניטין.